Geoblog.pl    sparrow    Podróże    Voyage to the New World!    Pozegnanie z Boliwia (koszty, autobusy, wycieczki) *

Pozegnanie z Boliwia (koszty, autobusy, wycieczki) *

Boliwia
Boliwia, La Paz

No i miesiac minal (w dwoch ratach) jak z bicza strzelil! W sumie planowalem zostac w Boliwii tydzien, no maksimum 10 dni i tyle... a tu taka niespodzianka. I wlasnie ten fakt powinnien swiadczyc za najlepsza rekomendacje jaka moge wystawic temu krajowi! Jest na prawde zroznicowany i co najwazniejsze tani... choc z tym bywa roznie bo za gringo-tours licza sobie slono. Ponizej dla ludzi, ktorzy zabladza na ten blog w poszukiwaniu informacji podam pare informacji, ktore mysle moga byc przydatne w planowaniu podrozy do Boliwii, a na prawde warto!

... Dla tych co mnie znaja i wiedza jak dziwny jestem nie bedzie to niespodzianka ale reszte moge tylko poinformowac ze jak chodzi o pieniadze jestem dosc dokladny (bankowiec w rodzinie zobowiazuje!) i zapisuje wszystkie swoje wydatki i stad ponizsze zestawienie!

Spedzilem tu 34 dni i wydalem w sumie 6635 bolivianow co daje srednia na dzien 195 na dzien co w przeliczeniu (w ogole dla przeliczania walut polecam http://finance.yahoo.com/currency-converter) wychodzi prawie 28 dolarow na dzien. Ale tu jak wspominalem wysokosc wydatkow jest wywindowana przez parodniowe wycieczki ktore tu zrobilem. Ogolnie ponizej mozecie znalezc liste glownych miejsc ktore odwiedzilem w Boliwii i zwiazany z nimi koszt.

* Isla del Sol - 15b za prom na wyspe w dwie strony, wstep na wyspe 5b+15b (poludniowa i polnocna strona)
* Ruiny Tiwanaku - zorganizowana wycieczka 70b + 80b za wstep do ruin
* Death Road - B-Side 440b, Vertigo 480b (o tej firmie slyszalem najwiecej dobrego, chcialem z nimi jechac, ale nie organizowali zjazdu w ten jeden dzien!), Down-hill Madness 550b, Gravity 650b (licza sobie wiecej bo sa rekomendowani w Lonely Planet, ale z tego co slyszalem roznicy nie ma... wiec po co przeplacac;)), sa tez tansze opcje ale tego mi nie polecali.
* Rezerwat Dzikiej Przyrody w Villa Tunari - 21b. wstep do parku z prawem robienia zdjec
* Kopalnie w Potosi - my zaplacilismy 70b ale to bylo rozczarowanie ale slyszelismy wiele dobrego o Koala Den za 100b, drozej ale podobno warto
* Salar de Uyuni - my zrobilismy z Tupizy tylko w 4 osoby samochdozie wiec zaplacilismy duzo bo 1100 z Alexandro Travel - polecam - ale jesli jedzie sie z Uyuni w 6 osob na 3 dni to koszt spada do okolo 600b; w obu przypadkach z pelnym wyzywieniem
* Ruiny Samaipata - cale taxi na ruiny 60b. wstep na ruiny 50b.
* Pampas Tour z Rurre- 450b + 150b za wstep do parku; za 3 dni z pelnym wyzywieniem
* Jungle Tour z Rurre - 450b + 125b za wstep do parku; za 3 dni z pelnym wyzywieniem
(jest mozliwosc dostania rabatu jak wybiera sie na dwie wycieczki zjedna firma - 400 za kazda)

Jak chodzi o hostele:
* La Paz - Adventure Brew Too - 49b - dorm; pyszne sniadanie; darmowe piwo wieczorem
* Villa Tunari - traguczny bezimienny hostel - 25b - bez komentarza;)
* Sucre - Veracruz - 30b - za lozko w dwojce, nie polecam - zimna woda, szczury, brak swiatla w pokojach; inny hostel godny polecenia choc drogi to Wasi Masi - 50b - miejsce w dwojce z prywatna lazienka, sniadanie, ogolnie bardzo fajny hostel!
* Potosi - Koala Den - 35b - dorm, dobre sniadanie
* Tupiza - Villa Rica - 30 - dorm
* Santa Cruz - Alojamiento Sanat Barbara - 35b - miejsce w dwojce
* Rurre - Santa Ana - 35b - jedynka, bardzo fajny hostel idelany na relaks po wyprawach do dzungli!

Autobusy
La Paz - 90b;Cama-Sweet - Cochabamba - 60b;Cama - Sucre - 15b;Regular - Potosi - 40b;Semi-Cama - Tupiza
Santa Cruz - 80b;Semi-cama - Trinidad - 100b;Regular - Rurre - 60;Regular - La Paz

Ok to jako najaktualniejsze informacje! Moze komus sie przyda bo w koncu ceny w Lonely Planet sa juz daaaawno nie aktualne bo im wiecej turystow tym ceny ida w gore o wiele szybciej! W sumie polecam Boliwie wszystkim a teraz wybieram sie po Peru i tylko cicha nadzieje ze za jakis czas napisze ze Boliwia to nic w porownaniu z Peru bo bawilem sie jeszcze lepiej!

Karol
Karol - 2010-03-11 02:27
A targowałes sie w tej Boliwie i Peru.

Pozdro Karol
gg4665151